Anksiyete Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey:

İnsan olmanın bir parçası da kaygı yaşamaktır. Anksiyete, bilinen veya bilinmeyen bir deneyime vücudun verdiği aşırı tepkidir. Bizim için dış tehlikelere karşı bir koruma mekanizması da diyebiliriz ancak her şeyin fazlası zarara dönüşebilir.

Nefes darlığı, ani terleme, el ve bacaklarda titreme, kalp çarpıntısı, kaslarda gerginlik, midede ağırlık hissi ve mide bulantısı sık belirtiler arasındadır.

Kendini yetersiz ve karamsar hissetme, aniden paniğe kapılma, kişinin bulunduğu ortamdan kaçma isteği ve olayları sürekli düşünmek gibi mental etkilerini de sayabiliriz.

Şimdiye kadar bahsettiğimiz tüm belirtiler kaygının bilinen bir yüzü olabilir.
Asıl soru:

Kaygı, kaygı yaşayan insanların konfor alanı olabilir mi?

Kaygı yaşamak için çok stresli bir hayat sürmenin, yoğun bir iş temposunun içinde olmanın bir kayıp yaşamanın  şart olmadığını hatırlatmamız gerekir.
Elbette bu nedenler tetikleyici olabilir ancak savunma mekanizması sürekli çalışır ve bir sebebe ihtiyaç duymaz.

Biz, mutluluk duyulan olaylar karşısında hissedilen aşırı tedirginliği kaygının görünmeyen yüzü olarak tanımlıyoruz.

Kaotik olayların normalleştirmek ve bunun sonucunda panik içinde yaşamaya alışmak kaygıyı kamufle edebilir.

Agresif kaygı, kendimize “Neden her şey bu kadar iyi gidiyor?” sorusunu sorarak kendini gösterir ve mutlaka her zaman tutunacak bir senaryo bulmayı başarır.
Bu soruyla birlikte kişi kendini rahat hissettiği, huzursuz iç dünyasına yani konfor alanına dönüş yapar.

Peki bu ruh hali neyi sağlıyor ve geriye götürüyor olabilir?

Hafif kaygı, detaylı düşünmemize, açık iletişim kurmamıza veya duygularımızı deneyimlememize yardımcı olabilir.  Hatta kaygıya sahip olan insanların daha başarılı olduğu da öne sürülüyor. Benzersiz kaygılarımız bizi eşsiz yapsa da aşırı huzursuzluk hayatımızı sınırlamaya neden olur.
Kaygı, farklı bir kaygı türüne yol açabilir.  Öte yandan “mükemmeliyetçilik” ortaya çıkabilir, kişi kendine karşı acımasız olabilir ve kendine karşı hata kabul edemez hale gelir.

Anksiyeteyle Başa Çıkın

Kaygıyı nasıl yönetebileceğinizin bir yolunu belirlemeniz gerek. Anksiyeteyi deneyimleyen kişiler, olumlu düşünerek fiziksel olarak rahatlamanın mümkün olduğunu öne sürüyor. Peki olumlu düşünme nasıl sağlanabilir?

        Doğada yürüyüş yapmak,

        kişisel zaman geçirmek,

        yazı yazmak veya

        hayvanlarla iletişimde kalmak önerilerimiz arasında olabilir.

Her Şeyden Önce Farkındalık

Buraya kadar söylenenler sizi veya duygularınızı yansıtmış olabilir. Ancak kaygıdan önceki haliniz ile korkunun yarattığı yeni halinizi tanımanız önemlidir. Ayrıca kendinizi tanımanız ve kendiniz hakkında objektif kalmanız da birincil yollar arasında sayılır.

Ruh sağlığı ve desteğinin ilk adımı kendinizi tanımlamaktır. Kendinize şu soruları sorun:
Şu anda nasıl hissediyorsunuz?

İnsanların yanındayken nasıl hissediyorsunuz? Fiziksel olarak nasılsınız?

İkinci adım ise ChatH2H’de başkalarının bununla nasıl başa çıktığını görmek olabilir. ChatH2H insanlarla iletişim kurmanın önemi üzerine kurulmuş bir destek platformudur. Burada insanlar deneyim yoluyla birbirlerine yardımcı oluyorlar ve deneyimlerini paylaşıyorlar.

ChatH2H’yi Kullanın

ChatH2H dünyanın her yerinden insanları bir araya getiriyor ve benzer yaşam deneyimlerini paylaşmamıza olanak tanıyor. Deneyimlerinizi gerçek insanlarla paylaşmak isterseniz ChatH2H’i ziyaret etmenizi öneririz.

ChatH2H Nasıl Kullanılır?

ChatH2H, kullanıcılara token sağlar ve bu tokenlar ile H2HCoaches ile iletişim kurmanızı sağlar. İlk 100 jeton hoşgeldin hediyesidir ve her kullanıcı daveti için 25 jeton hesabınıza yüklenir.

Verileriniz Güvende!

Kullanıcı ve ödeme bilgileriniz kimse ile paylaşılmaz. Herhangi bilginiz kaydedilmez, konuşmalarınız anlıktır.

Dünyanın her yerinden insanlarla konuşabilirsiniz ve deneyimlerini öğrenebilirsiniz! Deneyim hepimiz için!
Daha fazla bilgi için: https://chath2h.com/areas.